Jak wybrać wyciskarkę do owoców

30 maja 2019

Soki, które można kupić w sklepach, odznaczają się wysoką ceną, a niektóre z nich są sztucznie barwione i pełne ulepszaczy smaku. Żeby mieć pewność, że to, co się pije, pochodzi wprost z natury, najlepiej zdecydować się na zakup urządzenia, które umożliwi pozyskiwanie soku w domowych warunkach. Codziennie, bez względu na porę można dostarczać organizmowi zdrowych składników i delektować się świeżo wyciskanymi sokami. Warto wiedzieć, jakie urządzenia są szczególnie godne uwagi, a wtedy dokonanie wyboru będzie łatwiejsze.

Soki można pozyskiwać na różne sposoby. Można wyciskać je ręcznie lub za pomocą sokowirówki, lub wyciskarki. Często te dwa ostatnie urządzenia są mylone, a różni je niemal wszystko. Począwszy od metody pozyskiwania soków, a skończywszy na efekcie, jaki się uzyskuje. Wyciskarki do soków to urządzenia, które precyzyjnie wyciskają sok z niemal wszystkich owoców i warzyw. Mało tego, wielbiciele soku ze szpinaku, natki pietruszki i innych roślin liściastych, również nie będą zawiedzeni. Decydując się na wyciskarkę, otrzymuje się to wszystko, a nawet więcej, bo dzięki specjalnym nasadkom, które dołączone są do poszczególnych modeli, możliwe jest robienie makaronu, mielenie mięsa i miażdżenie orzechów.

Wyciskarki to urządzenia wolnoobrotowe, oznacza to, że ślimak, który jest główną częścią tego sprzętu, wykonuje nie więcej niż 80 obrotów na minutę. Wyciskanie soku tą metodą trwa dłużej, niż gdyby wyciskało się sok za pomocą sokowirówki, ale efekty rekompensują tę niedogodność. Z racji tego, że podczas wyciskania nie zwiększa się temperatura, składniki odżywcze zawarte w wyciskanych produktach nie ulegają degradacji.

Planując zakup wyciskarki wolnoobrotowej, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaką dysponuje mocą. Wartość ta jest podana na tabliczce znamionowej urządzenia. Minimalna moc to z reguły 100 W, a maksymalna 450. To, na jaką moc się zdecydować, uzależnione jest od tego, czy planuje się pozyskiwać soki jedynie z miękkich produktów, czy w planach jest miażdżenie twardych owoców i warzyw. Jeśli to drugie, to warto brać pod uwagę wyłącznie wyciskarki o większej mocy. Mimo że ich cena jest nieco wyższa, to zyskuje się pewność, że będą niezawodne i poradzą sobie z każdym produktem.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest system odprowadzania odpadów, jaki został zastosowany w urządzeniu. Wśród wyciskarek można wybrać sprzęt, w którym odpady odprowadzane są bezpośrednio do pojemnika na miąższ, lub osadzają się na sitku, które co jakiś czas trzeba czyścić.

Najważniejsze jednak wydaje się to, czy wyciskarka jest jednoślimakowa, czy dwuślimakowa. Jeśli ma się w planach używanie urządzenia sporadycznie i nie chce się, żeby zajmowało dużo miejsca, to dobrym wyborem będzie ta pierwsza. Dzielą się one na pionowe i poziome, a specyfikacja ta wynika z pozycji wałka ślimakowego. Jeśli do zestawu dołączone są wymienne wałki ślimakowe, to jest to dodatkowy atut.

Znając zalety i parametry wyciskarek wolnoobrotowych, łatwiej podjąć decyzję dotyczącą wyboru modelu dopasowanego do potrzeb.

Autor

Paweł Wicher

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować