Zanim kupisz wyciskarkę do soków

17 listopada 2016

Wyciskarki do soków

Wyciskarka to coś zupełnie innego niż sokowirówka – należy o tym pamiętać.

W czym różnica?

Przede wszystkim w jakości soku. Dlatego jeśli ktoś pyta czy warto mieć w domu wyciskarkę, odpowiadam – warto!

Powstaje jednak pytanie – jaką?

Zanim dowiemy się o możliwościach i parametrach zapoznajmy się z samym zamysłem tego sprzętu… Dowiedzmy się jak działa wyciskarka do soku. Wyciskarka działa trochę jak maszynka do mielenia. Podczas pierwszego etapu robienia soku nasze warzywa/owoce są dokładnie zgniatane i rozdrabniane. W drugim etapie rozdrobniony wcześniej surowiec jest miażdżony pod dużym ciśnieniem. W kolejnym etapie pozostałe, nieco mokre części miażdżonego surowca są dociskane do sita.

Warto pamiętać, że elementarną różnicą działania wyciskarki i wirówki jest temperatura pracy. W wyciskarce temperatura jest niska, dzięki czemu sok zachowuje swoje najlepsze właściwości. Kolejną różnicą jest mniejszy hałas (ok. 60dB) oaz mniejsze zużycie prądu (ok. 150-200W). Dodatkowo, praca wyciskarki daje w efekcie mało odpadów.

Mając w domu sokowirówkę wiemy, że mycie tego sprzętu nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Podobnie jest ze składaniem i rozkładaniem sprzętu. W przypadku wyciskarek jest zupełnie odwrotnie – zarówno montaż jak i czyszczenie nie stanowią problemu.

Produkcja soku

O jakości soków z wyciskarki

Soki z wyciskarki są dużo lepszej jakości – nie nagrzewają się, nie napowietrzają i nie pienią się. W efekcie otrzymujemy pyszny i zdrowy sok z zachowanymi składnikami odżywczymi i witaminami.

Z czego sok?

Wyciskarki do soków posiadają tzw. ślimaki służące do tłoczenia soku z owoców i warzyw. Czasami, dodatkowo otrzymujemy komplet do tłoczenia soków z kiełków i ziół. Współczesne wyciskarki umożliwiają wyciskanie soku zarówno z twardych warzyw, traw, cytrusów, miękkich i delikatnych owoców jak i pszenicy czy jęczmienia. Wyciskarka umożliwia również decydowanie o tym czy napój będzie gęsty czy rzadki – zależne jest to od używanych sitek (o większych lub mniejszych oczkach).

Bezpieczeństwo

Materiały, z których wykonuje się najważniejsze części wyciskarek to poliwęglan, stal nierdzewna, ultem. Wszystkie z nich są bezpieczne dla naszego zdrowia, a także wytrzymałe. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie, które chcemy kupić powinno posiadać niezbędne atesty, gdyż jest to dla nas, konsumentów, najlepsza gwarancja bezpiecznego użytkowania.

Autor

Paweł Wicher

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować