Zanim kupisz wyciskarkę do soków
Wyciskarki do soków
Wyciskarka to coś zupełnie innego niż sokowirówka – należy o tym pamiętać.
W czym różnica?
Przede wszystkim w jakości soku. Dlatego jeśli ktoś pyta czy warto mieć w domu wyciskarkę, odpowiadam – warto!
Powstaje jednak pytanie – jaką?
Zanim dowiemy się o możliwościach i parametrach zapoznajmy się z samym zamysłem tego sprzętu… Dowiedzmy się jak działa wyciskarka do soku. Wyciskarka działa trochę jak maszynka do mielenia. Podczas pierwszego etapu robienia soku nasze warzywa/owoce są dokładnie zgniatane i rozdrabniane. W drugim etapie rozdrobniony wcześniej surowiec jest miażdżony pod dużym ciśnieniem. W kolejnym etapie pozostałe, nieco mokre części miażdżonego surowca są dociskane do sita.
Warto pamiętać, że elementarną różnicą działania wyciskarki i wirówki jest temperatura pracy. W wyciskarce temperatura jest niska, dzięki czemu sok zachowuje swoje najlepsze właściwości. Kolejną różnicą jest mniejszy hałas (ok. 60dB) oaz mniejsze zużycie prądu (ok. 150-200W). Dodatkowo, praca wyciskarki daje w efekcie mało odpadów.
Mając w domu sokowirówkę wiemy, że mycie tego sprzętu nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Podobnie jest ze składaniem i rozkładaniem sprzętu. W przypadku wyciskarek jest zupełnie odwrotnie – zarówno montaż jak i czyszczenie nie stanowią problemu.
O jakości soków z wyciskarki
Soki z wyciskarki są dużo lepszej jakości – nie nagrzewają się, nie napowietrzają i nie pienią się. W efekcie otrzymujemy pyszny i zdrowy sok z zachowanymi składnikami odżywczymi i witaminami.
Z czego sok?
Wyciskarki do soków posiadają tzw. ślimaki służące do tłoczenia soku z owoców i warzyw. Czasami, dodatkowo otrzymujemy komplet do tłoczenia soków z kiełków i ziół. Współczesne wyciskarki umożliwiają wyciskanie soku zarówno z twardych warzyw, traw, cytrusów, miękkich i delikatnych owoców jak i pszenicy czy jęczmienia. Wyciskarka umożliwia również decydowanie o tym czy napój będzie gęsty czy rzadki – zależne jest to od używanych sitek (o większych lub mniejszych oczkach).
Bezpieczeństwo
Materiały, z których wykonuje się najważniejsze części wyciskarek to poliwęglan, stal nierdzewna, ultem. Wszystkie z nich są bezpieczne dla naszego zdrowia, a także wytrzymałe. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie, które chcemy kupić powinno posiadać niezbędne atesty, gdyż jest to dla nas, konsumentów, najlepsza gwarancja bezpiecznego użytkowania.