Wyciskarka i sokowirówka - przegląd różnic

17 listopada 2016

Wyciskarki do soków

Trudno nie zgodzić się z tym, że już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z modą na wyciskarki do soku. Co więcej, jeśli przymierzamy się do zakupu naprawdę dobrego modelu, możemy mieć pewność, że inwestujemy w ten sposób we własne zdrowie. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, czym wyciskarki różnią się od sokowirówek, z którymi mamy do czynienia od lat i czy jedynym czynnikiem różnicującym jest rzeczywiście ich cena.

Sokowirówka

Działanie sokowirówki nie jest skomplikowane, mamy bowiem do czynienia z urządzeniem, od którego oczekujemy, że będzie cięło owoce wykorzystując w tym celu niewielkie ostrza, które umiejscowione są na ich dnie. Wyciskarki działają nieco inaczej, ich podstawowym zadaniem jest więc wyciskanie soku z owoców poprzez jego miażdżenie, w czym pomaga kręcący się powoli wałek ślimakowy. Wałek zwykle obraca się z prędkością 100 obrotów w ciągu minuty, choć poszczególni producenci troszczą się o to, aby wspomniana wartość systematycznie spadała.

Dzięki temu otrzymujemy sok, co do którego eksperci nie mają wątpliwości, że jest po prostu zdrowszy. Ostrza, które pracują w sokowirówkach, wytwarzają ciepło, a ponieważ produkt nagrzewa się w ten sposób, w naturalny sposób traci wiele z cennych składników. Niezbyt korzystna okazuje się tez tak charakterystyczna dla sokowirówek bardzo duża prędkość. Ta wynosi od kilku do nawet kilku tysięcy obrotów na minutę, a co za tym idzie, nie da się uniknąć zjawiska, które polega na napowietrzeniu soku. Już choćby dlatego zaleca się, aby był on wypijany natychmiast po jego przygotowaniu.

Wydajność

Sok z wyciskarki

W przypadku soku z wyciskarki nikt już nie naciska na pośpiech, gdy zaś jest on przechowywany w lodówce, nie trzeba martwić się o to, że dojdzie do utraty charakterystycznych dla niego właściwości. Osoby, które zdecydowały się na zakup wyciskarki do soków nie ukrywają też swojego zadowolenia z tego, że weszły w posiadanie urządzeń wielozadaniowych. Ich najważniejsza funkcja polega na miażdżeniu warzyw i owoców, sok można jednak wyciskać również z ziół oraz traw. Co więcej, wyciskarki tworzą znakomity muz, który sprawdza się zarówno jako składnik sorbetów, jak i jako przysmak, po który chętnie sięgają dzieci. Warto docenić również ich dużą rolę w tak zwanych terapiach sokowych pomagających między innymi w oczyszczaniu organizmu.

Autor

Ewelina Mączyńska

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować