Plyo Joga - nowy sposób na ruch

18 maja 2022

Jeśli jesteś taki jak ja, zawsze szukasz zabawnych i innowacyjnych sposobów na trening. Jestem zapaloną joginką, rowerzystką i uwielbiam piesze wędrówki, ale zawsze jestem gotowa spróbować czegoś nowego i zabawnego, jak na przykład okazjonalne zajęcia kickboxingu czy aerial jogi. Uwielbiam też patrzeć, jak powstają nowe gatunki fitness, które łączą w sobie to, co najlepsze z dwóch lub więcej gatunków fitness. Dziś przyglądamy się bliżej Plyo Jodze. Słyszałeś o niej kiedyś? Podzielę się z wami moimi przemyśleniami i kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pomogą wam włączyć ten gatunek do waszego reżimu fitness już dziś!

Plyometria + Joga = Plyo Joga

Co to jest plyometria?

Ćwiczenia plyometryczne są potężnymi ćwiczeniami aerobowymi używanymi do zwiększenia szybkości, wytrzymałości i siły. Wymagają one od Ciebie maksymalnego wysiłku mięśni w krótkim czasie. Pomyśl o podskokach, przysiadach, burpees itp. Plyometria tonizuje całe ciało, spala kalorie i poprawia stan układu sercowo-naczyniowego. Zwiększają także wytrzymałość i metabolizm.

Wykonywanie ćwiczeń plyometrycznych przynosi wiele korzyści. Ponieważ nie wymagają one prawie żadnego sprzętu, można je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Ważne jest jednak, by upewnić się, że masz odpowiednią siłę, elastyczność i mobilność, by wykonywać te ćwiczenia, zwłaszcza w kostkach, kolanach i biodrach. Ważna jest także siła rdzenia, dolnej części pleców i nóg. Wiele ćwiczeń plyometrycznych to ćwiczenia całego ciała. Pomagają one ujędrnić ciało, angażując wiele różnych mięśni.

Dlaczego Plyo Joga?

Joga jest świetną przeciwwagą dla ćwiczeń plyometrycznych. Jeśli chcesz urozmaicić swoją praktykę jogi i dodać jej trochę mocy, ta kombinacja może być właśnie tym, czego szukasz.

Wiemy, że ważne jest, by urozmaicać swoje treningi. Możesz być zapalonym biegaczem, ale każdy biegacz musi się rozciągać. Albo odwrotnie. Może jesteś oddanym joginem, który mógłby skorzystać na dodaniu odrobiny intensywności do swoich tygodniowych zajęć.

Rozważ dodanie jednego treningu w tygodniu z rozciąganiem, jogą lub plyo jogą, nawet jeśli będzie to tylko 20-30-minutowa rutyna na podłodze. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale prawdopodobnie zauważysz różnicę w wydajności swoich dotychczasowych treningów.

Jak ćwiczyć w domu

Istnieją serwisy streamingowe i aplikacje, dzięki którym uprawianie Plyo Jogi w domu będzie łatwe i przyjemne. Wszystko, czego potrzebujesz, to mata do jogi i pół "ciche" miejsce do ćwiczeń i możesz zaczynać. Alo Moves oferuje (5) 30-minutowych zajęć, które stanowią doskonały trening całego ciała. Oferują 14-dniowy bezpłatny okres próbny i mnóstwo innych wspaniałych treningów za 20$/miesiąc.

Możesz również skorzystać z aplikacji fitness, które oferują zarówno ćwiczenia plyometryczne, jak i instruktaż jogi, np. Peloton. Połączenie za pomocą iPhone'a lub iPada sprawia, że trening jest bardzo łatwy i można go wykonywać z dowolnego miejsca.

Innym pomysłem jest wymyślenie własnej rutyny. Zapoznaj się ze standardowymi ruchami plyometrycznymi. Zapisz je. Znajdź 30-minutowe, energetyczne zajęcia vinyasa flow i w przerwach między salutami słonecznymi włącz muzykę i wykonuj te ruchy plyo. Wystarczy 2-3 minuty na zestaw, by naprawdę podkręcić tętno. Odpoczynek i regeneracja następuje, gdy wracasz do swojego przepływu. To po prostu fajny sposób na urozmaicenie zajęć!

Szukasz więcej? Może spodobają Ci się te posty:

  • 30-minutowe treningi w domu, które sprawią, że będziesz się ruszać
  • 5 powodów, dla których warto zmienić swoją rutynę treningową
  • 10-minutowy trening, który możesz wykonać w dowolnym miejscu
  • Czy smoothies są dobre na odchudzanie?
  • Smoothies i Keto

Nie zapomnij podzielić się z nami swoimi poradami na Facebooku (i pozostać w kontakcie, kiedy wszyscy jesteśmy w domu). Dodatkowo, śledź nas na Instagramie i Pintereście, gdzie znajdziesz więcej wskazówek, słów zachęty i wspaniałą społeczność ludzi takich jak Ty.

Bądźcie bezpieczni, zdrowi, STAY FIT i szerzcie wirtualną miłość!

Autor

Karolina Rembel

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować