Soki – zdrowie w szklance

17 listopada 2016

Soki to oczywiście świetny sposób na dostarczenie do organizmu najcenniejszych wartości. Będą one zdrowe i smaczne a jednocześnie proste w przygotowaniu

Wyciskane soki

Warzywa oraz owoce mają w sobie wiele dużo błonnika, który może być elementem oczyszczającym. Dzięki temu będzie można poradzić sobie z obniżeniem cholesterolu oraz będzie można walczyć o zmniejszenie uczucia głodu. W świeżych sokach mamy cenne minerały, witamy czy kwasy tłuszczowe.

Właściwości soku

Odkrycie leczniczego działania soków nie jest niczym nowym. Najstarszym dokumentem zawierającym opis środków leczniczych będzie księga Pent-Sao, która powstawała prawie 3 tysiące lat przed Chrystusem i właśnie już tam znalazły się informację o tym, że sokami będzie można leczyć takie dolegliwości jak zmęczenie, stres czy też brak koncentracji. Kwasy owoce, które znajdują się w jabłkach, truskawkach czy winogronach neutralizują toksyny występując w wysoko przetworzonej żywności.

W soku z ananasa występuje między innymi bromelaina, która będzie wykorzystywana przy leczeniu artretyzmu. Likopen z marchwi czy pomidorów to silny przeciwutleniacz. Chroni układ pokarmowy przed nowotworami. W sokach znajdują się cenne enzymy, które mogą wspomagać pracę układu trawiennego.

Lecznicze soki

Sok z kartonika kontra sok z wyciskarki

Siła energetyczna oraz zawartość witamin w świeżo wyciskanych sokach jest dużo większa od tej w sokach z kartonu. To właśnie świeże soki są w stanie dostarczyć nam pyszny napój bez barwników czy konserwantów. Popularne kartonowe soki są najczęściej sztucznie dosłodzone i rozcieńczone wodą. Sok, który kupimy w sklepie produkowany jest z koncentratu i wody. Nierzadko będzie on również pasteryzowany w wysokiej temperaturze, która zabijać będzie najlepsze składniki. Skład soku teoretycznie będzie można sprawdzić na opakowaniu, ale już nie będziemy w stanie sprawdzić jak wygląda kwestia warunków, w jakich taki sok będzie produkowany.

Soki wytwarzane w różnych zakładach produkcyjnych mogą zawierać różne szkodliwe zanieczyszczenia, dlatego należy na to uważać. Jeśli chcemy w pełni wykorzystywać najcenniejsze wartości owoców i warzyw oczywiście trzeba decydować się na samodzielne przygotowywanie soku. Dlatego właśnie warto zdecydować się na przygotowanie soku z użyciem wyciskarki, która gwarantuje najlepszą jakość.

Autor

Karolina Rembel

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować