Detoks 101 - Przewodnik po lepszym zdrowiu

7 czerwca 2022

Detoksykacja to obecnie bardzo modne słowo, które natychmiast przykuwa naszą uwagę, gdy je widzimy, czytamy lub o nim słyszymy. Zwłaszcza, że wracamy do zdrowia po wakacjach. Ale czym tak naprawdę jest detoksykacja?

Detoksykacja jest podstawową funkcją komórkową.

Kiedy organizm przeprowadza detoksykację, pakuje resztki pokarmu i toksyny w taki sposób, aby można je było łatwo wydalić z organizmu. Usuwamy te zanieczyszczenia za pomocą różnych mechanizmów, takich jak przewód pokarmowy, układ moczowo-płciowy, układ oddechowy i gruczoły potowe, a proces ten wymaga zaangażowania wielu narządów, takich jak wątroba, płuca, pęcherzyk żółciowy, skóra, nerki i mózg.

Dlaczego narządy takie jak mózg najbardziej cierpią z powodu toksyn.

Aby nie popaść w przesadę naukową, ale szlaki detoksykacyjne naszego organizmu wymagają również wielu składników odżywczych, które działają jako kofaktory dla enzymów biorących udział w tym wieloetapowym procesie. Etapy te obejmują aktywację, utlenianie, redukcję, hydrolizę, koniugację, metylację i recyrkulację. Ponieważ jest to proces tak złożony, detoks wymaga znacznych ilości energii dostarczanej przez organizm.

Kiedy nasze ciało jest atakowane przez ekspozycję na prozapalne pokarmy, alkohol, tytoń, leki i substancje obce, takie jak narkotyki, metale ciężkie, chemikalia, trwałe zanieczyszczenia organiczne i mikroorganizmy, nasze naturalne systemy detoksykacyjne mogą zostać przeciążone, a niezdrowe metabolity mogą się gromadzić i ostatecznie wywoływać dysfunkcję mitochondriów, niedobory metaboliczne, immunotoksyczność i w rezultacie neurozapalenie (znane również jako stan zapalny w mózgu).

W rezultacie energia organizmu zostaje przekierowana, a aktywne metabolicznie organy, takie jak mózg, serce i mięśnie, zaczynają cierpieć. To właśnie wtedy zaczynamy czuć się źle i doświadczamy nie tylko chronicznego zmęczenia i osłabienia, ale także powolnego przetwarzania i trudności poznawczych.

Jak przeprowadzić detoksykację.

Co zatem możesz zrobić, by zacząć odtruwać swój mózg i ciało z zanieczyszczeń, toksyn i stanów zapalnych? Oto kilka propozycji:

1. Zacznij od diety eliminacyjnej.

Kompleksowa dieta eliminacyjna może dostarczyć informacji na temat twoich osobistych wrażliwości i nietolerancji pokarmowych. Spożywanie pokarmów, na które możesz być wrażliwy, może zwiększyć stan zapalny i utrudnić detoksykację oraz utratę wagi.

2. Jedz różnorodne owoce i warzywa.

Kolory oznaczają różne witaminy i składniki odżywcze, dlatego każdego dnia włącz do swojej diety imbir, kurkumę, czosnek, buraki, kiełki brokułów i zioła, takie jak tymianek i rozmaryn. Regularnie spożywaj ciemną zieleninę liściastą i warzywa krzyżowe. Inne ważne grupy żywności to orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i tłuste owoce, takie jak awokado i banany.

3. 3. Włączaj złożone formy węglowodanów.

Choć najlepiej trzymać się z dala od węglowodanów prostych i przetworzonych, węglowodany złożone są ważnym źródłem energii dla mózgu, ponieważ cząsteczka glukozy - rozkładana z pełnego ziarna i skrobi przez skomplikowane mechanizmy szlaków katabolicznych naszego organizmu - jest preferowanym źródłem energii dla mózgu i jego komórek.

4. Uwzględnij w swoich planach posiłków interwały żywieniowe.

Pozwolenie organizmowi na przerwę od obowiązków trawiennych pomoże przekierować energię z przewodu pokarmowego do narządów zatrudnionych w szlakach detoksykacyjnych. Może to mieć formę prostego planu przerywanego postu ( ).

5. Staraj się jak najbardziej zminimalizować narażenie na toksyny i zanieczyszczenia.

Kiedy możesz, jedz żywność ekologiczną, aby zminimalizować narażenie na pestycydy, herbicydy i pozostałości chemii rolniczej. Używaj przyjaznych dla środowiska kosmetyków, środków higieny osobistej i czystości.

6. Ukierunkuj swoją suplementację na dodatkowe zdolności detoksykacyjne.

Możesz to zrobić za pomocą suplementów takich jak ostropest plamisty dla wsparcia wątroby, Coleus forskhii dla wsparcia układu oddechowego, ubichinol i NAD+ dla wsparcia mitochondriów, L-glutamina dla wsparcia układu pokarmowego oraz N-acetylocysteina dla dodatkowego wsparcia antyoksydacyjnego, ponieważ detoksykacja powoduje powstawanie reaktywnych form tlenu, które są szkodliwe dla naszych komórek. Aby zwiększyć wsparcie dla mózgu, warto rozważyć stosowanie takich roślin, jak lwia paszcza, Boswellia i Macuna pruriens. Więcej informacji o tym, jak dokładnie stosować te suplementy i w jakich dawkach, można uzyskać u lekarza medycyny integracyjnej, naturopaty lub innego praktykującego lekarza znającego się na suplementach.

7. Codzienny ruch i ćwiczenia.

Biegaj, spaceruj, wędruj, chodź na zajęcia jogi, tańcz, jeździj na rowerze. Niezależnie od tego, co możesz zrobić, poć się każdego dnia, a to wspomoże Twoje ścieżki detoksykacji i Twój mózg.

8. Ćwiczenia głębokiego oddychania z epizodycznym szybkim oddychaniem.

Czy wiesz, że oddychanie powoduje wydychanie produktów ubocznych przemiany materii? To prawda. Szybkie oddychanie (jak na tym filmie) powoduje również alkaliczny mocz, który może pomóc Ci lepiej wydalić również inne metabolity toksyn.

9. Utrzymuj odpowiednie nawodnienie.

Co najmniej kilka razy dziennie napełniaj butelkę na wodę wielokrotnego użytku . Prawidłowa równowaga płynów utrzymuje krew i limfę w ruchu przez nerki i prowadzi do lepszego usuwania toksyn z moczem.

10. Każdego dnia staraj się spędzić 20 minut na łonie natury.

Badania wykazały, że przebywanie na łonie natury poprawia jasność umysłu, zmniejsza stres i niepokój oraz ma korzystne efekty fizjologiczne, takie jak obniżenie tętna i częstości oddechów oraz obniżenie ciśnienia krwi. Te lepsze parametry fizjologiczne mogą tylko pomóc organizmowi podczas detoksykacji. Dlatego każdego dnia wybierz się na wycieczkę, spacer po parku lub posiedź na podwórku przez kilka minut.

11. Śpij co najmniej siedem do ośmiu godzin każdej nocy.

Podczas regenerującego snu mózg jest w stanie naprawić uszkodzenia komórek spowodowane toksynami i innymi czynnikami. Upewnij się, że każdej nocy dajesz swojemu mózgowi szansę na zwolnienie tempa i naprawę poprzez odpowiednią ilość snu.

12. Co tydzień korzystaj z sauny na podczerwień.

Sauny na podczerwień wytwarzają ciepło od wewnątrz, podobnie jak gorączka, więc pomagają przyspieszyć detoksykację organizmu przez gruczoły potowe. Dodatkową zaletą jest to, że sauny te są niezwykle relaksujące.

Jeśli odtruwasz mózg, odtruwasz też ciało i vice versa. Oczyszczając swój mózg i poprawiając jego funkcjonowanie, nie zdziw się, jeśli twoje ciało poczuje się silniejsze, bardziej energiczne i wydajniejsze.

Autor: #reblog

Ilene Ruhoy, M.D., Ph.D. Dr Ruhoy jest neurologiem z certyfikatem zarządu, praktykującym integracyjną neurologię dziecięcą i dorosłych w Seattle.

Autor

Karolina Rembel

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować