Ważne zasady wyciskania soków

17 listopada 2016

Wyciskanie owoców

Świeże soki owocowe to bogactwo witamin i minerałów. Włączenie ich do codziennej diety, najlepiej rano, zapewnia pozytywną energię na cały dzień. Takie soki stają się też bardzo modne i wypada się z tego cieszyć, ponieważ jest to moda na zdrowie i na odżywianie się produktami bez dodatku cukru. Zdecydowanie najlepsze są dla nas soki przygotowywane z owoców sezonowych, które dostępne są lokalnie. Jest to spowodowane prostym faktem, że są to owocem, które dojrzały na drzewach i nie musiały być transportowane przez pół świata. Najlepiej jest wybierać owoce stosunkowo cięższe od innych, bo wtedy mają więcej soku. Omijać za to należy owoce uszkodzone, ponieważ ten fakt zwykle świadczy o ich nieprawidłowym przechowywaniu.

Koniecznie trzeba stosować się też do kilku prostych zasad odnośnie samej procedury produkcji soku:

- przed przystąpieniem do działania z owocami należy dokładnie umyć ręce;

- owoce przed wykorzystaniem dokładnie myjemy, nie zależnie od ich źródła;

- z owoców usuwamy pestki i zdejmujemy skórkę;

- po zakończeniu pracy z sokowirówką lub wyciskarką urządzenie należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie i osuszyć, by nie rozwijały się w nim bakterie.

Sok owocowy

Świeży sok

Świeżo wyciskane soki mają stosunkowo krótki okres przydatności do spożycia. Soki z wyciskarki można wypić nawet na drugi dzień, ale optymalne własności odżywcze będą miały tylko w czasie do 5 godzin po wyciśnięciu dla owoców i 10 godzin dla warzyw. Najważniejszą częścią soku są drobinki miąższu, które się w nim znajdują. Nie należy ich usuwać, a jeśli sok jest za gęsty, można go rozcieńczyć wodą. Sok owocowy nie powinien być jedyną porcja warzyw i owoców w ciągu dnia.

Najlepiej jest, jeśli stanowi dodatek do tego, co i tak normalnie się spożywa, czyli co najmniej 2 całych owoców i 3-4 warzyw. Sam sok nie jest pełnowartościowym posiłkiem. By był bardziej treściwy, można dodać do niego jogurtu naturalnego, siemienia naturalnego, mleka migdałowego lub podobnych produktów. Soki owocowe są bardzo ciekawym wynalazkiem, jeśli połączymy kilka nietypowych owoców razem. Warto eksperymentować i szukać nowych smaków.

Autor

Ewelina Mączyńska

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować