Idealne dla naszej rodziny urządzenie do wyciskania soku

17 listopada 2016

Wyciskarka do owoców i warzyw

Zastanówmy się tutaj, jaki jest najlepszy sposób do uzyskiwania świeżych soków owocowych w warunkach domowych. Do wyboru mamy różne sokowirówki i wyciskarki do soków. Niektóre różnice pomiędzy nimi są ostre, a niektóre znacznie subtelniejsze. Przyjrzyjmy się chociażby, czym różnią się wyciskarki jednoślimakowe od dwuślimakowych. Samych zalet świeżego soku owocowego i warzywnego nie trzeba nikomu dzisiaj już udowadniać.

Powszechną wiedzą jest, iż jest to prawdziwe bogactwo witamin i ważnych enzymów. Wyciśnięcie soku z pomarańczy nie stanowi problemu, ale jabłka czy gruszki są już bardziej problematyczne, nie wspominając o roślinach liściastych, na przykład o pokrzywie czy sałacie. Potrzebne są do nich odpowiednie urządzenia, o których tutaj sobie powiemy.

Sokowirówki

Sokowirówki to urządzenia najpopularniejsze, tanie i banalne w obsłudze. Surowiec trafia w nich na wirujące ostrza, gdzie jest rozcierany, a potem ląduje na sitach. Stamtąd, przez lejek, sok trafia do zbiornika. Sok jest czysty i klarowny, ale pozbawiony wielu ważnych składników odżywczych. Nie ma w im błonnika, ale jest powietrze, które powoduje utlenianie wielu składników. Co więcej, sok jest podgrzany i szybko się psuje. Trudno jest też wycisnąć sok z warzyw liściastych i ziół.

Świeżość

Wyciskarki do soku Green Star 3000

Green Star 3000 jest wolnoobrotową wyciskarką do soku. Pracuje wyraźnie wolniej od sokowirówek, ale zamiast tego jest w stanie uzyskać sok, w którym zachowane są niemal wszystkie ważne dla nas składniki odżywcze. Za wyciskanie soku odpowiada tutaj s[specjalny wał ślimakowy, który w czasie pracy obraca się, miażdży surowiec i powoduje mechaniczne wypychanie soku z komórek roślinnych, czyli po prostu wyciska sok. Dosłownie. Cechą rozpoznawczą takiego soku jest mętność. Znajdują się w nim bowiem cząsteczki owocu oraz włókna owocowe.

Urządzenia z dwoma wałami ślimakowymi nie napowietrzają soku. Tańsze urządzenia z jednym wałem posiadają też noże, które niestety powodują ten efekt. Sok utleniony jest trochę gorszej jakości i można go przechowywać maksymalnie jeden dzień. Sok nieutleniony można spokojnie wypić dzień po wyciśnięciu. W wyciskarkach ręcznych można wyciskać sok z miękkich owoców. Green Star 3000 to wyciskarka elektryczna, która poradzi sobie ze wszystkim.

Autor

Ewelina Mączyńska

Redakcja eeeby.pl

To może Cię zainteresować